ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної судової
адміністрації України
від 14.09.2018 № 471
Методика визначення граничної чисельності суддів у судах
- Гранична чисельність суддів у суді – це кількість суддів, яка забезпечує можливість розгляду запланованого судом на рік обсягу модельних справ з нормативним навантаженням на суддю. У межах граничної чисельності суддів затверджується їх штатна чисельність з урахуванням затвердженого кошторисом суду обсягу видатків на оплату праці.
- Гранична чисельність суддів у суді визначається шляхом ділення запланованої кількості модельних справ суду для розгляду на рік на величину нормативного навантаження на суддю.
- Модельна справа – це умовна справа, час (без урахування перерв у судовому засіданні) розгляду якої суддею складає один робочий день
(8 людино-годин).
- Переведення судових справ у модельні здійснюється за допомогою матриці співвідношення судових справ за категоріями та групами їх складності (додаток). Основою для складання матриці є час розгляду кожної категорії справ. Цей час також включає в себе час на здійснення процесуальних дій, пов’язаних з розглядом судових справ, та інші види діяльності судді.
- План розгляду модельних справ для суду визначається, виходячи з фактичної кількості модельних справ, що надійшли на розгляд за звітний рік, коефіцієнта динаміки надходження модельних справ на плановий рік за відповідною юрисдикцією, залишку нерозглянутих справ на початок планового року.
Звітний рік – це рік, що уже завершився і передує поточному року.
Плановий рік – це рік, що настає за поточним роком.
- Коефіцієнт динаміки надходження модельних справ на плановий рік визначається ДСА України шляхом аналізу надходження модельних справ за період п'ять і більше років (графік надходжень за вказаний період з лінією тренду). Коефіцієнт динаміки надходження модельних справ на плановий рік визначається шляхом екстраполяції за лінією тренду.
Лінія тренду – це лінія, що геометрично відображає тенденцію зміни даних функції.
Екстраполяція – це визначення за рядом даних значень функції інших її значень, що містяться поза цим рядом.
- Залишок нерозглянутих модельних справ на початок планового року враховується для визначення плану розгляду модельних справ у випадку, коли фактичний строк очікування розгляду модельних справ у конкретному суді перевищує середній строк очікування розгляду за всіма судами з метою приведення до середнього строку очікування розгляду.
Фактичний строк очікування розгляду модельної справи визначається шляхом ділення залишку нерозглянутих модельних справ на кінець року на кількість розглянутих протягом року модельних справ та множення результату на 365.
Середній строк очікування розгляду модельної справи – це середній показник строку очікування розгляду модельної справи за всіма судами, що аналізуються.
- План розгляду модельних справ визначається за формулою
де ПРС – план розгляду модельних справ;
ФН – фактичні надходження модельних справ за звітний рік;
КД – коефіцієнт динаміки надходження модельних справ на плановий рік по відношенню до звітного року;
ЗН – залишок нерозглянутих модельних справ на початок планового року;
ССО – середній строк очікування розгляду модельної справи.
- Нормативне навантаження на суддю – це кількість модельних справ, які суддя має змогу розглянути протягом календарного року, і дорівнює середньостатистичній тривалості роботи судді в році.
- Середньостатистична тривалість роботи судді протягом року визначається ДСА України щорічно за підсумками звітного року шляхом аналізу табелів робочого часу суддів.
Для проведення розрахунку відбираються тільки судді, які здійснювали свої повноваження повний календарний рік (за виключенням суддів, які були призначені або в яких закінчились повноваження протягом звітного року). Щодо кожного судді вираховується кількість відпрацьованих ним людино-днів. Отримані результати підсумовуються і діляться на кількість суддів у цій вибірці.
Начальник планово –
фінансового управління (підпис) Я. Покотило