Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Планування роботи ТУ ДСА України в Херсонській області на 2016 рік включало проведення організаційних та практичних заходів, спрямованих на покращання стану обліково-статистичної роботи, інформаційно-технічного забезпечення місцевих судів області.
Аналітична робота щодо питань діловодства та статистики передбачала здійснення аналізів стану організації статистичної роботи в місцевих судах та територіальному управлінні, стану взаємодії місцевих судів та підрозділів прокуратури з питань забезпечення міжвідомчого обміну інформацією щодо осіб у кримінальних провадженнях та огляд здійснення правосуддя за відповідні звітні періоди, зазначені напрямки діяльності були заплановані і для розгляду на колегіях та оперативних нарадах. Також плануванням охоплено здійснення перевірок та вивчення стану організації роботи місцевих судів, навчання та стажування працівників апаратів та інші організаційні питання, направлені на поліпшення діяльності територіального управління з удосконалення використання комп’ютерних технологій працівниками апаратів місцевих судів області щодо ведення електронного діловодства та судової статистики.
Усі заходи, які були передбачені планом роботи територіального управління на 2016 рік з питань діловодства та статистики, були виконані в установлені терміни.
Організації ведення електронного діловодства, своєчасності та якості введення інформації до комп’ютерної програми «Д-3» територіальним управлінням постійно приділялася увага. Працівниками сектору організаційного забезпечення діяльності судів та судової статистики протягом звітного періоду здійснювалась методична та практична допомога в освоєнні програми новопризначених працівників апаратів місцевих загальних судів, по мірі необхідності розроблялися методичні рекомендації щодо організації роботи в комп’ютерній програмі.
Опрацьовано проекти Інструкції з діловодства в адміністративних, господарських та загальних судах України та Інструкції з архівної роботи у місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції України, та надано до них пропозиції.
Працівниками сектору надані відповіді на запити, які надходили від судів засобами електронного зв’язку та каналами ICQ. Крім того, постійно здійснюється консультативна допомога у телефонному режимі, надаються відповіді на всі питання, які виникають в процесі вивчення та роботи з програмою.
Спеціалісти територіального управління Державної судової адміністрації України в Херсонській області прийняли участь у презентації функціоналу передачі та отримання офіційних статистичних звітів у межах автоматизованої системи документообігу суду, організованому фахівцями ДП «ІСС». Працівники апаратів місцевих загальних судів також прийняли участь у семінарських заняттях в режимі відеоконференцзв’язку, які були проведені спеціалістами Навчального центру ДП «ІСС».
З метою надання практичної допомоги та сприяння у вирішенні проблемних питань, які виникають в процесі роботи з комп’ютерною програмою «Д-3», проведені теоретичні та практичні навчання з відповідальними працівниками Скадовського районного суду Херсонської області.
Для кращого освоєння програми та підвищення ефективності роботи спеціалістів, які працюють з КП «Д-3», працівники апаратів місцевих загальних судів області періодично проходять навчання у створеному ДП «Інформаційні судові системи» учбовому центрі.
За підсумками роботи за 2016 рік територіальним управлінням 21 грудня поточного року проведено нараду у режимі відеоконференцзв’язку з керівниками апарату місцевих загальних судів області. Основна увага приділялася підготовці до річної статистичної звітності, електронному діловодству в судах та організаційним заходам по виготовленню електронно-цифрових підписів.
Більшістю місцевих судів області підтримується запропонована територіальним управлінням практика складання звітності напередодні звітного періоду, що дозволяє завчасно виявляти та усувати неточності в обліково-статистичних картках та сприяє успішному складанню статистичної звітності.
Відповідно до плану роботи ТУ ДСА України в Херсонській області проведено комплексні вивчення організації роботи Білозерського, Іванівського та Нижньосірогозького районних судів, під час яких основна увага приділялась вивченню питань організації роботи суду в комп’ютерній програмі «Д-3», використання її можливостей працівниками апаратів судів, повноти та вчасності розміщення судових рішень у Єдиному державному реєстрі, оформленню та веденню Номенклатури справ, реєстрації та обліку судових справ і матеріалів, заповненню документів первинного обліку, організації обліково-статистичної роботи, контролю за веденням архівної справи суду, зі зверненнями громадян, прийому та обліку речових доказів, виконання судових рішень.
Одне із основних питань, на якому зосереджувалось вивчення організаційної діяльності було питання планування роботи судів з метою підвищення рівня обліково-статистичної роботи. Особлива увага зверталася на дотримання вимог Положення про автоматизовану систему документообігу суду, відповідність інформації, внесеної до комп’ютерної програми, із рішеннями зборів суддів, налаштування прав доступу користувачів відповідно в КП «Д-3» до затверджених функціональних обов’язків, на внесення до плану перевірок роботи канцелярії суду, секретарів судових засідань, проведення семінарських навчань з працівниками, відповідальними за ведення обліково-статистичної роботи в судах, прийняття письмових заліків у відповідальних працівників за складання статистичної звітності, а також розгляд цих питань на виробничих нарадах та прийняття відповідних заходів щодо вдосконалення цієї роботи.
Під час вивчення організації роботи судів не залишалися поза увагою працівників сектору організаційного забезпечення діяльності судів та судової статистики питання дотримання вимог Інструкції про порядок роботи з електронною поштою, зберігання в контрольному стані Інструкцій, які регламентують роботу апарату суду, порядок направлення справ для перегляду судових рішень в апеляційному та касаційному порядках, виконання вимог спільного наказу Генеральної прокуратури України та Державної судової адміністрації України №82/108 від 14 серпня 2014 року, що визначає процедуру міжвідомчого обміну інформацією щодо осіб у кримінальних провадженнях та електронних копій судових рішень, які вчинили кримінальні правопорушення.
За результатами перевірки було встановлено, що обліково-статистична робота в судах в цілому ведеться з дотриманням вимог Інструкції з діловодства в місцевих загальних судах, апеляційних судах областей, апеляційних судах міст Києва та Севастополя, Апеляційному суді Автономної Республіки Крим та Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних і кримінальних справ, затвердженої наказом ДСА України від 17.12.2013 року за № 173, проте мали місце певні недоліки:
- були зафіксовані випадки наявності номенклатурних справ, які не використовуються у роботі, назви справ не відповідають вимогам Інструкції з діловодства;
- в КП «Д-3» не всі накази та табелі перебувають в статусі «Оригінал»;
- використання можливостей КП «Д-3» не в повному обсязі (ведення журналів в ручному варіанті);
- не проставлені у гілці дерева команд «Суди, підрозділи персонал – Співробітники суду» відмітки щодо користувачів, їх звільнення;
- зазначення у деяких розпорядженнях щодо необхідності проведення повторного розподілу абстрактних причин, без їх аргументації.
Спеціалістами управління надавались роз’яснення працівникам апаратів судів по всім питанням, які викликають труднощі у роботі.
Результати перевірок були розглянуті на оперативних нарадах при керівництві ТУ ДСА. Копії доповідних записок за результатами проведених вивчень направлялися в суди для обговорення та усунення встановлених недоліків.
На виконання вимог наказу ДСА України від 05.06.2006 № 55 (зі змінами), вказівок ДСА України щодо подання звітів проведено роботу щодо збору та перевірці звітів.
З метою підготовки до звітного періоду відповідальні працівники місцевих судів здійснювали додаткову перевірку обліково-статистичних карток за всіма видами судочинства шляхом формування звітності періодично, деякі, - щомісячно, що позитивно сприяє під час звітування.
Звіти про стан здійснення правосуддя були подані місцевими загальними судами Херсонської області вчасно, згідно затвердженого графіку, порушень виконавської дисципліни не спостерігалося. Статистичні звіти судами формувалися за допомогою програми КП «Д-3» та подавалися в електронній формі засобами автоматизованої системи документообігу суду з дотриманням умови щодо засвідчення електронним цифровим підписом відповідальних осіб.
У порівнянні з минулими звітними періодами складання піврічної звітності пройшло успішніше, більшістю працівниками судів були враховані та проаналізовані недоліки попередніх періодів.
Слід відзначити, що звітність за формами 1, 1-Л, 2-А, 4, 6-8, 10 складена місцевими судами області без суттєвих зауважень.
За формами № 1-1 та № 1-1-ОП всі суди області, окрім десяти, склали без зауважень.
Мали місце факти не заповнення інформації в обліково-статистичних картках щодо процесуальних витрат, які присуджуються до стягнення за вироками, ухвалами судів з підозрюваних, обвинувачених осіб.
Працівниками суду невірно було обліковано справи по «Закону Савченко» у рядку 22 Розділу 6 «Інші», тоді як облік такої категорії справ повинен здійснюватися у рядку 21 Розділу 6.
Звітність за формою 2-Ц також мала деякі недоліки, а саме: неправильно були зазначені розміри пред’явлених та присуджених грошових коштів у звітності деяких судів, в якій суми присуджених коштів перевищували пред’явлені, а у графах 11-12 розділу 3 показники взагалі були відсутні в таких категоріях справ, як спір про відшкодування матеріальної шкоди; залишки на кінець звітного періоду 2015 року не завжди відповідали залишкам на початок звітного періоду поточного року.
Звітність за формою № 3 складена більшістю судами без суттєвих помилок.
У звіті одного із судів області у графі 29 ст. 130 КУпАП були відображені не достовірні дані, згідно яких розмір заподіяної шкоди встановлено 3400 грн., а в дійсності шкода відсутня та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3400 грн.
Статистичні дані, обліковані у звіті, не співпадали з інформацією, внесеною до Довідки до Розділу 1 щодо суб’єктів корупційних діянь, а також містили протиріччя графи 5 з 7 Розділу 1 у деяких звітах судів.
Спостерігається основна причина допущення помилок у звітах окремих судів – неповне та неякісне відображення інформації в обліково-статистичних картках, не досконалі знання інструкцій по заповненню форм звітності, методичних рекомендацій. Окрім того, причиною допущення помилок у звітах є те, що відповідальними особами за ведення судової статистики після формування звіту в автоматичному режимі не здійснюється логічна перевірка звіту та не враховуються помилки попередніх звітних періодів, які мають тенденцію повторення від одного звітного періоду до іншого.
У березні поточного року на апаратній нараді ТУ ДСА розглядалося питання стану обліково-статистичної роботи в судах, підведені підсумки проведеної роботи ТУ ДСА України в Херсонській області та місцевих судів при складанні річної статистичної звітності та запропоновані заходи щодо її удосконалення.
Аналітичні довідки були надіслані до місцевих судів області та розміщені на веб-сайті ТУ ДСА.
За підсумками складання статистичної звітності за перше півріччя 2016 року у серпні поточного року проаналізовано організацію та стан обліково-статистичної роботи в судах, аналітичні довідки направлені до ДСА України та місцевих судів для вжиття заходів щодо покращання роботи у цьому напрямку, також розміщені на веб-порталі «Судова влада».
Здійснено огляд даних щодо стану здійснення правосуддя місцевими загальним судами Херсонської області за 2015 рік та перше півріччя 2016 року, які розміщено на офіційному веб-сайті.
Також питання щодо результатів статистичної звітності місцевими судами та ТУ ДСА України в Херсонській області за підсумками роботи першого півріччя 2016 року у вересні поточного року було розглянуто на колегії управління, запропоновані заходи щодо її удосконалення та покращання, а саме: посилення контролю за веденням судової статистики та складанням статистичної звітності в місцевих судах і ТУ ДСА в автоматичному режимі; продовження практики проведення семінарських занять із підвищення кваліфікації працівників судів з питань ведення статистичної звітності, використання програмного забезпечення «Д-3», інших питань, які стосуються діловодства, статистичної діяльності та ведення архівної справи в суді; надання консультативної, методичної та практичної допомоги працівникам апаратів місцевих судів у вирішенні питань, які виникають під час роботи з електронною програмою КП «Д-3».
З метою удосконалення стану обліково-статистичної роботи та інформаційно-технічного забезпечення в рамках реалізації програми створення Єдиної судової інформаційної системи, вважаю за доцільне рекомендувати :
Головам місцевих судів, керівникам апаратів місцевих загальних судів області:
1. Розглянути аналітичну довідку на оперативній нараді та заслухати керівників апаратів місцевих судів, а також інших відповідальних співробітників про організацію та стан обліково-статистичної роботи за період 2016 року.
2. Продовжити роботу щодо удосконалення використання комп’ютерної програми «Д-3».
3. Здійснювати постійний контроль за організацією роботи щодо повноти внесення інформації до бази даних системи електронного судового діловодства КП «Д-3».
4. Планувати і проводити навчання з працівниками апаратів судів, які займаються питаннями судової статистики, по вивченню Інструкції щодо заповнення і подання форм звітності про розгляд апеляційними та місцевими (крім господарських) судами судових справ та матеріалів, Методичних рекомендацій щодо заповнення форм звітності про розгляд судами справ, а також процесуального законодавства, знання якого суттєво впливає на якість підготовки звітів.
5. Посилити контроль за веденням обліково-статистичної роботи шляхом включення у план роботи суду та проведення перевірок стосовно якості заповнення всіх видів обліково-статистичних карток на справи.
6. З метою недопущення створення залишку не введеної інформації у разі звільнення або переміщення співробітників, відповідальних за введення даних до програми «Д-3», забезпечити покладення виконання вказаних обов’язків на іншого співробітника.
7. Посилити контроль за своєчасним та правильним заповненням карток на осіб, стосовно яких судом розглянуто матеріали кримінального провадження, та контроль за виконанням вимог Спільного наказу Генерального прокурора України та Голови Державної судової адміністрації України № 82/108 від 14 серпня 2014 року «Про затвердження Порядку надсилання інформації про осіб у кримінальних провадженнях та електронних копій судових рішень щодо осіб, які вчинили кримінальні правопорушення» та спільного наказу №183/21 від 19 липня 2016 року «Про затвердження Порядку проведення зустрічної звірки щодо особи у кримінальному провадженні» між прокуратурою та територіальним управлінням.
8. З метою підвищення загально-професійного рівня спеціалістів із судової статистики додатково вивчати положення Кримінального процесуального, Цивільно-процесуального кодексів України, Кодексу адміністративного судочинства України.
9. З метою підвищення ефективності роботи спеціалістів апаратів судів, які працюють з комп’ютерною програмою «Д-3», ширше використовувати пропозицію ДП «ІСС» щодо навчання у віддаленому режимі користувачів програми шляхом реєстрації в «Учбовому центрі» професійної мережі «Феміда».
10. Приділяти увагу стану ведення кодифікаційної роботи у суді, вчасно вносити доповнення та зміни законодавства до контрольних примірників кодексів України.
11. Посилити персональну відповідальність керівників апарату суду, які організують ведення обліково-статистичної роботи у суді, та працівників апарату суду за результатами перевірок, які здійснюються у суді, уживати заходів дисциплінарного впливу до працівників апарату судів, винних у порушенні вимог, що пред’являються до ведення обліково-статистичної роботи.
Сектору організаційного забезпечення діяльності судів та судової статистики:
1. Продовжувати періодичне узагальнення повноти та достовірності заповнення карток на осіб, стосовно яких судом розглянуті матеріали кримінального провадження.
2. По мірі необхідності проводити узагальнення та систематизування питань, пов’язаних з некоректною роботою комп’ютерної програми «Д-3, які в подальшому надсилати розробникам програми для відповідного реагування.
3. За необхідності проводити стажування на базі територіального управління для новопризначених працівників, відповідальних за ведення обліково-статистичної роботи та надавати консультативну допомогу працівникам апаратів місцевих судів в питаннях, які виникають у процесі освоєння програми «Д-3».
4. Продовжити вивчення стану організації ведення електронного діловодства за допомогою КП «Д-3» в місцевих судах області та надавати практичну допомогу працівникам місцевих судів, відповідальних за складання статистичної звітності з питань організації обліково-статистичної роботи, первинного обліку судових справ і матеріалів, які надійшли до суду та інших питань, що стосуються судової статистики та ведення електронного діловодства.
5. Копію аналізу надіслати до місцевих судів Херсонської області для обговорення.