Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Відповідно до наказу Державної судової адміністрації України від 31 травня 2013 року № 72 «Про реалізацію проекту щодо обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу» зі змінами, внесеними наказом Державної судової адміністрації України від 14 червня 2013 року № 81, з 17 червня 2013 року у всіх загальних місцевих судах Херсонської області запроваджено систему обміну документами «Електронний суд».
Основним принципом проекту «Електронний суд» є налагодження процесу оперативного обміну інформацією в електронному вигляді між судовими установами, учасниками судового процесу, а також іншими державними структурами з метою забезпечення справедливого та неупередженого правосуддя в Україні. Реалізація вказаного Проекту передбачає:
· перехід до системи електронної відправки та прийому процесуальних документів із застосуванням електронного підпису;
· забезпечення відкритого доступу учасників судового процесу до інформації шляхом створення сучасних інтернет-ресурсів та встановлення в приміщеннях суду інформаційно-довідкових кіосків;
· налагодження системи електронного обміну з базами даних інших державних органів та установ;
· формування єдиного електронного архіву судових документів;
· забезпечення повної комп’ютеризації процесів судового діловодства.
Одним з ключових завдань проекту є суттєве скорочення видатків на поштову кореспонденцію та друк паперових документів.
Електронна розсилка процесуальних документів — система, що автоматично створює підписки учасників процесу на усі копії процесуальних документів, формує та надсилає електронні листи з даними документами підписаними ЕЦП, отримує та оброблює звіти про їх доставку адресатам.
Процес обміну даними між учасниками судового процесу та судом на даний час передбачає надсилання судом учаснику процесу процесуальних документів в електронному вигляді. При цьому, надсилання документів електронною поштою не звільняє суд від обов’язку надсилати копії процесуальних документів у паперовому вигляді.
У той же час необхідно зауважити, що отримання судом документів в електронному вигляді (тобто подання учасником процесу до суду позовних заяв, заяв, клопотань, апеляційних та касаційних скарг та інших документів), на даний час проводиться лише у пілотних судах Одеської області. Інші суди України продовжують роботу з приймання документів лише у паперовому вигляді (під час прийому громадян або за допомогою поштового зв'язку).
Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді учасникам судового процесу потрібно:
1. Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі Судової влади України за адресою: mail.gov.ua.
2. Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі Судової влади України у вищевказаному розділі.
Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в заявці.
Надіслання копій судових документів на електронні адреси, які зареєстровані в інших доменах, не передбачено.
Відповідно до листа територіального управління Державної судової адміністрації України в Херсонській області № 1414/03 від 09.09.2013 року, керівниками апаратів місцевих загальних судів області налагоджено роботу щодо оприлюднення на веб-сайтах судів, а також інформаційних стендах (дошках об’яв) у приміщеннях судів. Також деякими судами відповідна інформація була розміщена у засобах масової інформації. Працівниками канцелярії суду проводиться роз’яснювальна робота серед відвідувачів суду щодо використання послуг автоматизованої системи документообігу суду в отриманні електронних копій процесуальних документів. Ці заходи дають позитивний результат та сприяють використанню системи «Електронний суд» всіма без виключення місцевими загальними судами області.
Зацікавленість учасників судового процесу в отриманні документів за допомогою новітніх технологій користується неабиякою увагою. Так, наприклад, якщо від початку запровадження проекту до 31 грудня 2013 року до судів області було подано 942 заявки, на які за допомогою КП «Д-3» оформлено відповідні підписки, то протягом 2014 року до судів області надійшло 2465 заявок, з яких на 2268 оформлено підписку. Протягом 9 місяців 2015 року суди області отримали вже 2277 заявок, з яких задоволено 2088.
Необхідно відмітити, що за 2014 рік судами області було надіслано 5843 електронні копії судових документів, а протягом 9 місяців 2015 року - 6018 копій.
Слід відмітити, що наразі зазначену послугу більш активно використовують юридичні особи (представники банківських, фінансових та кредитних установ).
Також необхідно відмітити, що в рамках проекту «Електронний суд» з 01 жовтня 2013 року діє порядок надсилання судами учасникам судового процесу та кримінального провадження текстів судових повісток у вигляді SMS-повідомлень (згідно з наказом Державної судової адміністрації України № 119 від 20 вересня 2013 року «Про реалізацію проекту щодо надсилання судами SMS-повідомлень учасникам судового процесу (кримінального провадження ) у місцевих та апеляційних загальних судах»). Зазначеною послугою активно користуються адвокати, захисники, учасники судового процесу, так як це зручний, швидкий, мобільний і надійний спосіб отримання інформації про стан розгляду справи. Так, впродовж 9 місяців 2015 року до судів області було подано 17 335 заявок на отримання текстів судових повісток у вигляді SMS-повідомлень. За вказаний період учасникам судового процесу від судів області надіслано 52 257 текстів судових повісток.
Заслуговує на окрему вагу наступний етап проекту «Електронний суд» -запровадження інформаційно-платіжних терміналів. Цей етап незабаром буде запроваджений у всіх регіонах України та має на меті забезпечити обмін документами в електронному вигляді між судом та сторонами процесу, сприяти поступовому переходу документообігу суду в електронний формат, прискорити проходження справ та обмін інформації в суді. Наразі, відповідно до рішення Ради суддів України від 22.07.2015 № 74 визначені модельні суди із поетапного запровадження інструментів "електронного правосуддя" у діяльність судів України. Для реалізації цього проекту в модельних судах встановлено відповідне комп’ютерне обладнання, зокрема, комп’ютери, сервери та сканери. Проект дозволить виявити усі організаційно-правові перешкоди у впровадженні електронного суду в державі та розробити механізми їхнього усунення. Повний перехід суду на електронний документообіг призведе до суттєвої економії бюджетних коштів.