flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Нова ЄСІКС стане єдиною екосистемою на зразок Google та супераппом

05 листопада 2024, 13:58

У столиці в гібридному форматі відбулася презентація проєкту концепції ЄСІТС. Захід, що зібрав керівників органів та установ системи правосуддя, Комітету Верховної Ради України з правової політики, українських правників та представників міжнародних проєктів співпраці, був організований за підтримки Програми USAID «Справедливість для всіх». 

Проєкт концепції ЄСІТС було презентовано для публічного обговорення після ґрунтовної  аналітичної роботи та він став результатом технічного та функціонального аудитів системи ЄСІТС. 

Відкрив захід заступник керівника Програми USAID «Справедливість для всіх» Брайан Ледук, який у 1999 році брав участь у розробці концепції електронного суду в США. «У США це був нешвидкий процес, пішло 15 років, щоб запровадити цю систему у федеральних судах, – зауважив Брайан Ледук. – Але цього нам не вдалося б зробити без суддів, які проштовхували зміни впередОдин із суддів з Нью-Мексіко навів простий приклад: «Коли я йду в McDonalds і роблю замовлення в електронному вигляді, як швидко воно передається на кухню, чому і ми не можемо таку систему запровадити у нас».

Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Денис Маслов нагадав, що саме Комітет став майданчиком для об’єднання зусиль судової влади, Міністерства цифрової трансформації України та проєктів міжнародної допомоги та співпраці навколо ідеї цифровізації судочинства, правового регулювання цих процесів. «Зміни в питаннях цифровізації судової системи можуть бути першими з помітних для користувачів, для тих, хто звертається до суду, самих суддів та працівників апаратів. Ми це дійсно можемо здійснити», – сказав Денис Маслов. За його словами, «були певні процеси, але була і недовіра до цих процесів». «Ми чесно говорили про необхідність залучення Мінцифри, оскільки побачили, особливо під час війни,  наскільки важливою є цифровізація, – сказав він. – Подяка Михайлу Федорову, який долучився до процесу, представникам органів та установ системи правосуддя, адвокатам, партнерам, які провели технічний аудит, під час чого було виявлено купу загроз і проблем і які вдалося ліквідувати ще під час аудиту. Стадія функціонального аудиту. Велика кількість фахівців, яка була залучена. Врешті склалася класна команда».

Голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик відзначив постійну і невпинну допомогу усіх учасників заходу вдосконаленню системи правосуддя, наближення її до міжнародних стандартів. Ключовим, за його словами, залишається питання  оптимізації судових процесів, запровадження електронного судочинства як способу зменшення антикорупційних ризиків, що зробить систему правосуддя більш доступною і прозорою. Він також нагадав, що це ключове питання на шляху євроінтеграції України.

За словами Голови Верховного Суду Станіслава Кравченка, ініціативи суддів різних судів щодо впровадження, наприклад, системи авторозподілу справ чи програми фіксації судових засідань було значним кроком до запуску ЄСІТС та у свій час сприяло покращенню прозорості у роботі судів. Він також наголосив, що судова система готова до змін, які давно назріли, і судді і надалі готові бути учасниками процесу цифровізації судочинства. 

З 5 жовтня 2021 року офіційно почали функціонувати три окремі підсистеми (модулі) ЄСІТС: Електронний кабінет, Електронний суд та підсистема відеоконференцзв'язку, трохи пізніше модуль електронної взаємодії. «З цього моменту ми підтвердили необхідність і важливість цього напрямку, – сказав під час заходу т.в.о. Голови ДСА України Максим Пампура. – Через пандемію, воєнний стан кількість користувачів ЄСІТС збільшується з року в рік».

Проведення технічного аудиту, розробка проєкту нової концепції ЄСІТС і дорожня карта змін – це вимоги звіту з розширення ЄС від 2023 року, нагадала керівниця програми ЄС «Pravo Justice» Оксана Цимбрівська. За її словами, Україна на сьогодні досягла обіцяних результатів.

Заступник Голови ДСА України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Леонід Сапельніков оголосив, що до спільної роботи цього року доєдналися Проєкт DTA і Фонд «Східна Європа», за підтримки яких запроваджено та здійснюється нові підходи щодо управління змінами у сфері цифровізації судочинства. Зокрема, створено та підтримано роботу Проєктного офісу з питань цифровізації судочинства при ДСА України. «Цифрова команда ДСА України доєднується і до OKR-підходу Мінцифри, за яким ми визначаємо і цілі, і ключові вимірювані результати, яких прагнемо досягти, – сказав він. – Ми маємо пертворити наше ДП «ІСС» у звичайну компанію, яка створює ІТ-продукти. Її головна ціль  не отримання прибутку. Ми декларуємо ціль  задоволеність користувачів»

Про людиноцентриський і користувацькоцентричний підхід відзначив і Руслан Пахомов, Програма USAID «Справедливість для всіх», презентуючи нову концепцію ЄСІТС. Над її створенням працювала команда консультантів Програми USAID, що провела численні зустрічі із суддями, адвокатами, нотаріусами, представниками виконавчої служби, законодавцями, Мінцифри тощо.

На основі проведеного завдяки Програмі USAID  функціонального аудиту було запропоновано, створити сервіси ЄСІТС на основі сервісно орієнтованої архітектури. Це дасть змогу не дублювати сервіси, а створювати набір функціональності залежно від потреб. Головним елементом стане цифровий персональний простір користувача на прикладі супераппів, яким є, наприклад, GOOGLE, зауважив Р.Пахомов.

За прогнозом, розробка такої системи триватиме біля трьох років.

Згідно з Ukraine Facility Plan нові зміни мають бути впроваджені до 2027 року.

Державне підприємство "Інформаційні судові системи"